Zobacz więcej

Korekta kształtu i koloru zęba EN

Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem utraconych tkanek pojedynczego zęba, lub odtwarzaniem kilku brakujących zębów, lub całego uzębienia.

Korona protetyczna-w przypadku dużego zniszczenia części zewnętrznej zęba lub zębów, wykonuje się koronę lub kilka koron. Mogą być one wykonane z różnych materiałów. Najczęściej stosowaną jest korona porcelanowa na metalu, a następnie korona pełnoceramiczna. Jest to korona odtwarzająca kształt zęba samą porcelaną, bez metalu-przez co kopiowanie natury zęba jest prawie doskonałe. W niektórych przypadkach metal w koronie można zastąpić minerałem o nazwie cerkon, który jest bardzo twardy i ma najbardziej pożądany z kolorów przez pacjentów, biały!

W przypadku braku jednego lub kilku naturalnych zębów-najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są częściowe ruchome protezy. Są to wyjmowane atrapy zębowe z metalowymi haczykami, które niestety są widoczne! 

Alternatywą dla tego typu ‘’wyjmowanych sztucznych zębów’’ są: 

  • mosty protetyczne, aby je wykonać należy oszlifować te zęby, które są wyznaczone na tzw. filary mostu. Pobiera się wycisk i potem w pracowni odlewa się metalową konstrukcję mostu, a następnie napala się porcelanę, w kształcie i kolorze dostosowanym do potrzeb danego pacjenta. Najważniejszym atutem mostów jest to, że cementuje się je na zębach filarowych na stałe-czyli pacjent otrzymuje poczucie komfortu i bezpieczeństwa!
  • protezy bezklamrowe, które zamiast widocznych haczyków posiadają elementy zatrzaskowe starannie ukryte w protezie, ale jest to ciągle proteza wyjmowana.
  • implanty, w przypadku niechęci pacjentów do haczyków, wyjmowania protez, czy też do szlifowania zębów pozostaje tylko zabieg chirurgiczny wkręcenia tylu śrub implantowych,  ilu brakuje zębów. Jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie dla pacjenta, ale niestety najdroższe.

W przypadku utraty wszystkich naturalnych zębów, pacjent ma do wyboru tylko dwa rozwiązania: 

  • proteza ruchoma zajmująca całą powierzchnie szczęki. Wydatek finansowy jest nieduży, ale prawie wszyscy pacjenci mają duży problem z zaakceptowaniem tego, że muszą żyć i funkcjonować z wyjmowanymi, plastikowymi zębami! Taki proces adaptacji trwa , czasem, wiele miesięcy, ale gdy jest to jedyne z możliwych rozwiązań- trzeba go przetrwać !
  • drugim rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny wkręcenia kilku śrub implantowych i po okresie gojenia, wykonanie na nich odpowiedniej konstrukcji zębowej.

Gdy wkręcamy 2-4 śruby implantowe to taka konstrukcja będzie zawsze konstrukcją ruchomą, czyli wyjmowaną, ale o dobrej stabilizacji. Gdy mamy wkręconych co najmniej 5-6 śrub implantowych to konstrukcja zębowa będzie mogła być zacementowana na stałe.

Facebook