Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem utraconych elementów pojedynczego zęba, kilku brakujących zębów lub nawet całego uzębienia. Istnieje wiele możliwości doboru formy takiej nadbudowy, ale decyzję podejmuje się w oparciu o indywidualne potrzeby Pacjenta.
Koronki na zęby ‒ pełnoceramiczne i inne
Korona protetyczna jest stosowana w przypadku znacznego zniszczenia części zewnętrznej zęba. Przykładowe materiały, z jakich wykonuje się tego typu uzupełnienia to:
- metal
- cerkon
- porcelana
Z tej ostatniej substancji tworzy się tzw. korony pełnoceramiczne. Cennik poszczególnych koron jest bardzo zróżnicowany. Najtańsze są korony metalowe, które jednak wyglądają dość nienaturalnie i odznaczają się od zębów. Stomatologia estetyczna opracowała znacznie lepszą alternatywę, czyli korony cerkonowe, które prezentują się znakomicie i cechują się świetną trwałością, ale są niestety najdroższe. Rozwiązaniem pośrednim są korony pełnoceramiczne ‒ cena tych uzupełnień wynosi około tysiąc ‒ tysiąc pięćset złotych. Ich zaletą jest to, że nie wywołują uczuleń i dobrze wyglądają, choć ich trwałość jest mniejsza w porównaniu z pozostałymi wymienionymi koronami.
W naszej klinice BJB korony są dostępne do wykonania w systemie CEREC.
Mosty protetyczne
Most protetyczny to konstrukcja polegająca na zacementowaniu porcelanowego odlewu na stałych zębach w sposób trwały. W naszej klinice BJB jest on dostępny w systemie CEREC.
Najpopularniejsze rodzaje mostów (ze względu na materiał) to:
- mosty ceramiczne (na podbudowie metalowej),
- mosty pełnoceramiczne,
- mosty kompozytowe lub akrylowe (rozwiązanie tymczasowe).
Protezy
Protezami nazywamy niecementowane na stałe uzupełnienia. Nasz krakowski dentysta w klinice BJB stosuje je w przypadku, gdy niemożliwe jest uzupełnienie braków mostem protetycznym lub zamontowanie implantów. Protezy ułatwiają wykonywanie codziennych czynności osobom, które utraciły własne zęby. Dobrana we właściwy sposób proteza skutecznie zapobiega zniekształceniom i przesunięciom zębowym oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób przyzębia.
Istnieją różne rodzaje uzupełnień protetycznych, np. protezy szkieletowe, protezy nakładowe, protezy natychmiastowe itd.
Największą popularnością cieszą się szczególnie dwa rodzaje protez:
- protezy ruchome tradycyjne: to konstrukcja, która ‒ zajmując całą powierzchnię szczęki ‒ wypełnia puste miejsca, w których powinny znajdować się zęby. Jest to niestety rozwiązanie najmniej komfortowe. Pacjenci skarżą się na trudności z zaakceptowaniem ruchomego charakteru protezy, ale taka nadbudowa jest często używana jako przejściowa forma protetyczna między stanem początkowym a, na przykład, etapem wszczepiania implantów.
- protezy bezklamrowe: to rodzaj protez ruchomych, które dzięki zatrzaskom wyglądają znacznie bardziej estetycznie niż protezy tradycyjne.
Implanty stomatologiczne ‒ popularne i trwałe uzupełnienia
Implanty zębowe to najlepsze, najbardziej estetyczne, bardzo trwałe i dające poczucie pełnego komfortu rozwiązanie stosowane w przypadku braków w uzębieniu.